Skrobia - występowanie

Ocena:
0
Witam. Mam pytanie odnośnie występowania skrobi. Wiem, że występuje ona w ziemniakach, makaronie i pieczywie. Interesuje mnie, czy występuje również w płatkach zbożowych (np. musli) lub kukurydzianych, ryżu, kaszy? I jeśli tak, to w jakich ilościach - więcej czy mniej niż w makaronie?

Pozdrawiam,
Feliks

1 odpowiedź

Ocena:
0
Witam Pana, skrobia występuje także w płatkach zbożowych (muesli tradycyjne z 4 typów płatków zawiera jej około 55-70%). Ryż oraz kasze w przedziale 60-70%. Jest to poziom podobny do w/w źródeł.

Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuje za odpowiedź. Czytałem w encyklopedii, że skrobia jest rozkładana w jelitach na glukozę, co trwa dość długo i w efekcie powoduje utrzymanie efektu najedzenia na długi czas. Gdy jadłem makaron, rzeczywiście doświadczyłem tego efektu, natomiast jedząc musli nie miałem tego. Czy jest to spowodowane różnicą zawartości skrobi w makaronie i musli, czy raczej jakimś innym czynnikiem?
Takie subiektywne odczucie może być spowodowane np. większą ilości dodatków owoców kandyzowanych (czyt. cukru) o wyższym IG czy kawałków czekolady do płatków, co byłoby uzasadnieniem efektu krótszej sytości. Jak wiadomo producentów muesli jest wielu, a proporcje składowe potrafią się znacząco różnić. Pozdrawiam serdecznie.
odpowiedz w tym wątku