Rak szyjki macicy DIETA

Ocena:
0
U mojej babci wykryto raka szyjki macicy, jest po pierwszym tygodniu radio i chemio terapii, lekarze zabronili podawać jej nabiału, moje pytanie:
- Co najlepiej podawać babci do jedzenia, aby czuła się w "miarę" ok i żeby dostarczyło jej to jakiejś enegrii ?
- Czego zaś absolutnie jej podawać nie można?

1 odpowiedź

Ocena:
0
Podstawą żywienia powinna być dieta bogatoodżywcza, czyli taka która dostarcza odpowiednią ilość białka, witamin i składników mineralnych. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie osłabionego organizmu po zabiegach radio i chemioterapii. Istotne jest aby w diecie uwzględniać chude produkty mięsne, ryby, pełnoziarniste przetwory zbożowe, warzywa, owoce oraz soki owocowo-warzywne. Unikać należy natomiast produktów mącznych wysokoprzetworzonych, które dodatkowo obciążają organizm energetycznie. Nie wiem na ile u babci mogą istnieć jeszcze inne przeciwwskazania dietetyczne, np. z uwagi na jakieś nietolerancje pokarmowe czy obecny stan zdrowia. Dlatego ten temat najlepiej skonsultować dodatkowo z dietetykiem. Ujmując jednak ogólnie, nie ma w tym przypadku jakiś konkretnych nakazów czy zakazów dietetycznych. Najważniejsze, to skupienie się na dobrej wartości odżywczej pokarmów.
30.10.2012 18:43
Przyjmuję w poradniach:
Ostrów Wielkopolski
dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
Odpowiedz w tym wątku