Niskie HDL, wysokie LDL i bardzo wysokie Triglicerydy

Ocena:
0
Od dłuższego czasu (około 5 lat) mam problemy z cholesterolem i trójglicerydami. Staram się nie jeść potraw smażonych, unikać tłustych potraw (czasami jadam – tylko okazjonalnie). Mam 178 cm wzrostu i 80 kg wagi, 34 lata.

Trzy miesiące temu miałem wyniki:
Cholesterol całkowity: 223 mg/dL;
Cholesterol: HDL 28,4 mg/dL;
Triglicerydy: 634,8 mg/dL;
Cholesterol LDL wyliczalny: brak wyliczenia*
(* w przypadku TGL powyżej 400 mg/dl nie wylicza się LDL).

Po trzech miesiącach przyjmowaniu Lipanthyl Supra 160 i bardzo drastycznej diecie wyniki mam:
Cholesterol całkowity: 192 mg/dL;
Cholesterol HDL: 27,2 mg/dL;
Triglicerydy: 244,0 mg/dL;
Cholesterol LDL wyliczalny: 116,1 mg/Dl.

Wynik z przed 5 lat:
Cholesterol całkowity: 282 mg/100;
Cholesterol HDL: 27 mg/100;
Triglicerydy: 749 mg/100;
Cholesterol LDL: ---

W czym może być problem? Nie jestem przecież osobą otyłą. Jeśli jadłem wędliny do chleba to tylko bardzo chude, np. polędwice. Mięso na obiad jem tylko gotowane, są to piersi z kurczaka lub schab.
Jem dużo ryb (głównie jest to dorsz, sardynki i śledź). Nie smaruje masłem chleba.
W rodzinie nie znam żadnej osoby, która by miała takie problemy.
Co może być powodem takiego stanu? Czy można (trzeba) zrobić jakieś jeszcze badania? Na co muszę zwrócić uwagę przy diecie? Co powinienem jeść, a czego unikać?

3 odpowiedzi

Ocena:
0
W Pana przypadku problem istniejących zaburzeń lipidowych, nie wydaje się być uwarunkowany czynnikami dietetycznymi, dlatego próby wprowadzania rozmaitych modyfikacji żywieniowych nie wiele wnoszą. Z tego co wyczytałem najbardziej niestabilny i zaburzony wydaje się obraz trójglicerydów. Przyczyną podwyższonego poziomu TG mogą być czynniki genetyczne lub nabyte, względnie jedne i drugie. Na ogół kiedy poziom tego wskaźnika wykracza niewiele ponad normę (np. do 200mg/dl), problem tkwi na ogół w diecie, spożywaniu alkoholu, itp. Kiedy jednak wartość TG jest bardzo wysoka (pow. 500mg/dl), przyczyna może być znacznie bardziej złożona. Dużą rolę mogą tutaj odgrywać czynniki genetyczne (niekoniecznie ten problem musi być w rodzinie). Jednym z mechanizmów utrzymujących wysoki poziom TG, może być mutacja genu odpowiedzialnego za działanie jednego z enzymów (lipazy lipoproteinowej), który odpowiada za rozkład lipoprotein bogatych w trójglicerydy. Kiedy trójglicerydów pojawia się w krwiobiegu bardzo dużo, obciążają one mocno cząsteczki LDL. Te z kolei kiedy zostaną przeładowane trójglicerydami stają się nierozpoznawalne przez receptory które odpowiadają za ich rozkład. Stąd bardzo często przy wysokim poziomie trójglicerydów pojawia się wysoki poziom szkodliwego cholesterolu LDL. Widać, że u Pana z tym LDL-em też może nie być najlepiej. W dużej mierze może być to mechanizm powiązany, a głównym problemem może być nie tyle sam cholesterol co właśnie trójglicerydy.

W Pana przypadku, zwracanie uwagę na dietę (mimo tego że nie ma ona większego wpływu terapeutycznego) jest niezwykle istotne, stąd tematu żywienia na pewno nie można lekceważyć. Ale najważniejszym Pana zadaniem powinno być właściwe i gruntowne przebadanie się, i wykluczenie ewentualnych innych zaburzeń zdrowotnych. Zarówno zlecenie takich badań jak również dalsze ukierunkowanie terapii farmakologicznej powinno odbywać się pod okiem doświadczonego kardiologa. Z takimi wynikami badań lipidogramu jest Pan bez wątpienia w grupie ryzyka chorób układu krążenia, dlatego temat trzeba dokładnie monitorować.
22.02.2012 23:22
Przyjmuję w poradniach:
Ostrów Wielkopolski
dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
Dziękuję za odpowiedź, ale pomęczę jeszcze trochę Państwa, żeby wyczerpać temat i rozwiać wszystkie moje wątpliwości.

1. Do jakiego jeszcze powinienem udać się lekarza oprócz kardiologa?
2. Jakie badania powinienem wykonać? lub jakich badań powinienem się domagać ? Bo jak znam życie i naszą służbę zdrowia to jak się o jakieś badania nie dopomnę to nie zostaną zlecone, a co za tym idzie wykonane.

Odżywianie jest też bardzo ważne, ponieważ nie eliminując tłuszczy i cukrów z mojej diety mógłbym wyrządzić sobie jeszcze większe szkody (miażdżyca, zawał serca, uszkodzenie wątroby, trzustki i w efekcie cukrzycę).

A może jak nic i nikt mi nie pomoże to przejdę na wegetarianizm i wtedy wyeliminuje całkowicie tłuszcze z mojego menu?

Odpowiednia dieta w moim przypadku jest nie tylko niezbędna aby wspomóc działania leków, ale także po to żeby eliminując niektóre potrawy dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, żeby nie popaść w jakieś inne choroby.
Więc porada dietetyka tak jak i lekarza jest niezbędna.
Będę Pana jednak zachęcał do wizyty u kardiologa, bowiem tego typu problemy podlegają głównie tej specjalizacji. Oczywiście może Pan poprosić o skierowanie od lekarza rodzinnego, ale pewnie szybciej będzie ten temat załatwić prywatnie. Obawiam się, że sama dieta nie pomoże Panu rozwiązać tego problemu, nawet jeżeli na talerzu będą tylko ogórki i sałata. Problem leży najprawdopodobniej w pewnych zaburzeniach metabolicznych, które niestety wymagają odpowiednio ukierunkowanej farmakoterapii. Zachęcam nie eksperymentować z różnymi lekarzami po kolei, tylko udać się do konkretnego specjalisty, który odpowiednio ukierunkuje Pana leczenie.
Odpowiedz w tym wątku